Jak zgłosić się do programu „Doceń polskie”?

Przed polskimi producentami żywności XXXV certyfikacja żywności w Ogólnopolskim Programie Promocyjnym „Doceń polskie”. 5 lutego w Sosnowcu Loża Ekspertów będzie oceniała rodzimą żywność po raz kolejny.
Do pierwszego w tym roku audytu żywności pozostało zaledwie 3 tygodnie, a producenci gremialnie potwierdzają swój udział. Tak jak zazwyczaj przed każdym z czterech audytów organizowanych w ciągu roku, zgłoszenia napływają z całej Polski. Producenci ubiegają się o certyfikaty za różnorodne wyroby, m.in. mięso, nabiał, wypieki, dania gotowe, napoje i słodycze.

Większa liczba kandydatów stara się o uzyskanie certyfikatów za kolejne produkty lub zgłasza wyroby, które już zostały nagrodzone w ramach programu „Doceń polskie”.

Udział w programie jest całkowicie bezpłatny. Program ma charakter otwarty i jest dedykowany wszystkim producentom niezależnie od zakresu działalności i generowanych obrotów – mówi Karolina Szlapańska – organizatorka Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Formularze zgłoszeniowe i regulamin programu , można pobrać ze strony internetowej www.docenpolskie.pl, z zakładki „Program”.

Zasady programu promocyjnego
Do tej pory godłem zostały wyróżnione różnorodne produkty spożywcze np.: pieczywo (w tym bezglutenowe), nabiał, ryby, mięso (w tym dziczyzna), warzywa, owoce, słodycze, lody wegańskie, napoje, alkohole i regionalne przetwory i specjały oraz wyroby marki własnej. Warunkiem udziału najwyższa jakość i posiadanie tzw. polskiego akcentu. Godłem promocyjnym honorowane są wyroby, które uzyskają minimum 7,5 pkt za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny (każdy aspekt jest oceniany oddzielnie w skali 1-10). Certyfikat jakości jest nadawany na 2 lata. Po tym czasie producent zainteresowany dalszym korzystaniem z potencjału znaku „Doceń polskie” może zgłosić produkt do ponownej oceny. Jeśli produkt ponownie zyska uznanie Loży Ekspertów (wyrażone liczbą przyznanych punktów), wytwórca przez kolejne 24 miesiące może promować swoje wyroby znakiem jakości.

Narzędzia dla laureatów
Certyfikat „Doceń polskie” i nieograniczona możliwość eksponowania znaku jakości to zaledwie jedno z narzędzi oferowanych laureatom programu. Przedstawiciele nagrodzonych firm otrzymują m.in. profesjonalne zdjęcia wyróżnionych produktów (tzw. „packshoty”, które można wykorzystać na dowolnych polach), jak również bon uprawniający do darmowych konsultacji ze specjalistą Centrum Znakowania Żywności.

Nagrodzone firmy mają możliwość promowania nagrodzonych artykułów spożywczych także w mediach, kwartalniku „Doceń Dobre Wiadomości”, jak również na blogu www.blog.docenpolskie.pl oraz Fanpage www.facebook.com/docenpolskie.  Magdalena Matusik

Dodaj komentarz