Kawiarnie stolic w których warto zasiąść cz. 1/4

kawiarnia

Kawa najlepiej smakuje w wyjątkowym lokalu, dlatego za granicą każdy poszukuje takiego miejsca, żeby dobrze się w nim poczuł i miał co wspominać po powrocie z podróży. Można zrobić zdjęcia i pochwalić się nimi na blogu, fejsie czy insta, ale przede wszystkim są wspaniałą pamiątką na całe życie. Znalezienie odpowiedniej kawiarni w stolicy danego kraju wcale nie jest łatwe, bo jest zbyt dużo lokali, które serwują wyśmienitą kawę. Wyruszyliśmy więc w podróż dookoła świata i wybraliśmy dla Was lokale zasługujące na szczególną uwagę. Jeśli kiedykolwiek się wybierzecie do którejś ze stolic, wejdźcie, zasiądźcie, wypijcie kawę, odetchnijcie, a później dajcie nam znać, czy warto było!

kawiarnia nowy jork

Nowy Jork

W Nowym Jorku jest ogromna ilość lokali, które serwują oryginalną i wyjątkową kawę, parzoną na różne sposoby. Kawiarnie przyciągają też wystrojem, klimatem i sympatyczną obsługą, ale też nie wszystkie, dlatego warto sprawdzić opinie. Będąc na Manhattanie, a w nim w dzielnicy SoHo, uchodzącej za jedną z najmodniejszych i zarazem najbogatszej w mieście, warto zatrzymać się na kawę.

Wśród licznych lokali jest jeden wyjątkowy, La Colombe. Wiele osób potwierdza, że jest tu serwowana jest jedna z najlepszych kaw w stolicy. Wysoką jakość zawdzięcza wybornym mieszankom ze świeżo zmielonych ziaren. Do wyboru jest wiele smaków, które zaspokoją najbardziej wybredne gusta. Kawiarnia słynie z doskonałych wypieków, więc coś słodkiego do kawy jest zawsze pożądane. Miejsce służy spotkaniom towarzyskim i biznesowym, ale jest odwiedzane również przez osoby, które w SOHO, chcą spędzić trochę czasu. Dzielnica Manhattanu przyciąga turystów wyjątkową architekturą i luksusowymi sklepami.

kawiarnia wiedeń

 

Wiedeń

Wiedeń to miasto muzyki, kultury i architektury, więc przyciąga turystów z całego świata. Przyjeżdżają, żeby poznać sekrety stolicy Austrii, z które wywodzi się sławny walc. Oraz zobaczyć, gdzie żył i tworzył Mozart, Haydn czy koncertował Beethoven. Zwiedzając, nie można pominąć rezydencji Franciszka Józefa I. Po kilkugodzinnym spacerze zawsze przychodzi pora na pokrzepienie się filiżanką kawy, która ma bogatą historię. Warto wiedzieć, że właśnie w Wiedniu, pierwszą kawiarnię otworzył Polak, Jerzy Kulczycki, bohater, który uratował miasto podczas sławnej bitwy, którą stoczył Jan III Sobieski. Pozostał w stolicy i otworzył kawiarnię, co ciekawe, była pierwszą w całej Austrii. W swoim lokalu podawał ją z mlekiem i miodem, by nadać jej słodki smak. Uznawany jest za autora przepisu i patrona kawiarzy.

Obecnie jest wiele miejsc, w których można zamówić parzony napój, na różne sposoby. Wartym uwagi i najsłynniejszym jest kawiarnia Cafe Sacher, z wnętrzem urządzonym w czerwonym stylu. Nie tylko zachwyca wyjątkowy aromat i smak kawy, ale też ciasto, a konkretnie tort z przepisu Franza Sachera, którym zajadali się możni w 1832 r., w tym książę Metternich, Królowa Elżbieta II wraz z mężem, a także znane osoby ze świata filmu i muzyki. Na uwagę zasługuje także Cafe Schwarzenberg. Kawiarnia ma bogatą historię, bo działa od 1861 r. Kusi nie tylko smakiem gorącego napoju, ale i słodkościami. Tutaj specjalnością jest tort marcepanowy.

kawiarnia praga

 

Praga

Europejczycy i Polacy chętnie odwiedzają stolicę Czech, dla nas to przysłowiowy rzut beretem. Można wybrać się na weekend do Pragi, gdyż zachwyci każdego pięknem i wyjątkową atmosferą. Miasto ma wielowiekową historię, więc jest wiele miejsc, do zwiedzania. Koniecznie trzeba zobaczyć Haradczany, królewską dzielnicę, siedzibę królów – Zamek Praski, Katedrę św. Wojciecha. Wędrówkę po mieście trzeba zacząć od Placu Wacława. Wiele osób przyjeżdża do stolicy na zakupy. Są tu eleganckie sklepy rodzimych projektantów, butiki znanych na całym świecie marek, więc można się modnie ubrać. Odwiedzający chętnie udają się do sklepów luksusowymi towarami, antykami, czeskim szkłem, porcelaną.

Warto wybrać się do Pragi, bo każdy będzie usatysfakcjonowany. Będąc w metropolii trzeba zatrzymać się choćby na godzinę, by złapać oddech na dalszą przechadzkę. Najlepiej odpoczywa się przy kawie, więc warto ją zamówić w Café Louvre. Lokal funkcjonuje od 1902 r. i gościł niegdyś: studentów, artystów, dziennikarzy i polityków. Wśród znanych osób, bywali również: Albert Einstein, Franz Kafka, Franz Werfel. Będąc w okolicach Mostu Karola i Hradczan można usiąść przy stoliku w XIX w. kawiarni Slavia, która gościła ludzi kultury, pisarzy, poetów, muzyków. W wymienionych lokalach jest podawana kawa z całego świata, a wystrój utrzymany w dawnym stylu, pozwala poczuć historię miejsc.

 

Zapraszamy do kolejnych trzech przystanków kawowej podróży! Część druga 2/4