Pojemniki z tworzyw sztucznych — wykorzystanie

opakowania z tworzyw sztucznych

Pojemniki z tworzyw sztucznych — gdzie znajdą zastosowanie?

Tworzywa sztuczne liczą sobie wiele lat. Zaczęły się od produkcji syntetyków i przez 100 lat przeszły długą ewolucję. Dziś stały się podstawą gospodarki w Polsce i na całym świecie. Są obecne w każdej dziedzinie życia i śmiało można powiedzieć, że trudno byłoby bez nich żyć. Są bardzo praktyczne, dzięki swoim licznym zaletom. Można w nich bezpiecznie przechowywać surowce i produkty spożywcze. A to dlatego, że nie tłuką się i mają wygodne oraz szczelne zamknięcia. Między innymi więc z tego powodu sprawdzają się w transporcie. Ważną zaletą jest także to, że pojemniki z tworzyw sztucznych są lekkie.

Zastępują bardzo często szklane odpowiedniki, również z powodu niższej ceny. Istotne jest to, że tworzywa sztuczne możemy poddawać recyklingowi. Pamiętajmy jednak, aby umieszczać je w odpowiednich pojemnikach. Odpowiednie firmy odbierają je i poddają procesowi oczyszczania. Choć proces ich ponownego użycia jest skomplikowany, to wciąż opłacalny, a co najważniejsze przyczynia się do ochrony środowiska.

opakowanie z tworzywa sztucznego

Czym są tworzywa sztuczne?

Tworzywa sztuczne produkowane są z materiałów organicznych, drewna, papieru, węgla, ropy naftowej, soli oraz gazu ziemnego. Przechodzą szereg procesów podczas wytwarzania, z zastosowaniem nowoczesnych maszyn. Nadano im nazwę plastiku, ze względu na to, że są plastyczne i można je dowolnie formować, nadając różne kształty pojemników. Butelki, beczki, pudełka, kontenery i różnego rodzaju opakowania, mają różnorakie przeznaczenie. Z tego względu dobierane są zgodnie z oznaczeniami. Znaki informują producentów wyrobów, gdzie można wykorzystać dany pojemnik. Ich zastosowanie jest praktycznie nieograniczone, od branży spożywczej, przez farmaceutyczną po chemiczną. W każdym gospodarstwie domowym są obecne tworzywa sztuczne, w których przechowywana jest żywność, rośliny, artykuły przemysłowe i tekstylia. Korzysta się z nich również dlatego, że są ozdobą wnętrz. Producenci zlecają projektowanie pojemników, więc występują w różnych kolorach, kształtach i wielkościach.

 

Gdzie znajdują zastosowanie pojemniki z tworzywa sztuczne?

Pojemniki z tworzyw sztucznych jest to ogólne pojęcie. Pod nim kryją się butelki, słoiki, kanistry, beczki, kosze, kontenery, skrzynki, pudełka i wiele innych opakowań. Producenci stosują je do przetrzymywania różnego rodzaju wyrobów płynnych oraz o stałej konsystencji. Pojemniki wykorzystuje przede wszystkim przemysł spożywczy, farmaceutyczny, kosmetyczny, chemiczny, rolniczy. W specjalnych beczkach umieszcza się różne niebezpieczne substancje, w tym nieczystości. Zbiorniki te służą m.in. do nalewania paliwa i olejów. W skrzynkach umieszczane są m.in. narzędzia, a w pudełkach zabawki i różnego rodzaju artykuły. Lista zastosowań jest długa, ponieważ pojemniki z tworzyw sztucznych nadają się tak naprawdę do wszystkiego. Bardzo często w skrzynkach przewozi się i składuje towary czy półprodukty. Na rynku możemy zakupić warianty ażurowe otwarte lub pełne zamknięte. Więc można je wygodnie i bezpiecznie układać w hurtowniach w stos, oszczędzając miejsce w magazynie.

opakowania z tworzyw sztucznych

Jakie są rodzaje pojemników z tworzyw sztucznych?

Tworzywa sztuczne występują w wielu rodzajach, co pozwala stosować je zgodnie z przeznaczeniem. Butelki na napoje, słoiki i różnego rodzaju opakowania mające oznaczenia PET, służą do przechowywania artykułów do spożycia i środków czystości. Symbol HDPE oznacza pojemniki o dużej gęstości, odporne na wilgoć oraz substancje chemiczne. Do nich należą, m.in.: butelki do detergentów, soków, pojemniki na masło.  Opakowania o niskiej gęstości, czyli LDPE. Zalicza się do nich folie bąbelkowe, na odpady, artykuły spożywcze oraz torby na zakupy.

Tworzywa sztuczne PP wyróżnia to, że są trwałe i odporne na wysoką temperaturę. Z tego więc powodu wykorzystuje się je do przechowywania żywności czy leków. Pamiętajmy, że są bezpieczne dla zdrowia.  Symbol polistyrenu PS lub Styropian ma zastosowanie w barach i na stołówkach i do pakowania obiadów. Gdyż tego rodzaju pojemniki bardzo skutecznie trzymają ciepło. Z kolei pojemniki VDA i VDA SLC wytwarzane są dla branży motoryzacyjnej. Skrzynki są trwałe i odporne na promienie UV.  Dzięki oznaczeniom można bezpiecznie przechowywać zawartość w opakowaniach.

Autor: Arkadiusz Malanowski