Prosument! To brzmi dobrze i się opłaca!

to są panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika – realna przyszłość czy iluzja?

Prosument – to brzmi dumnie!

W terminologii pojawiło się nowe określenie dla osoby, która zarówno coś PROdukuje, jak i również jest tego konSUMENTem – czyli PROSUMENT. Choć samo zjawisko nie jest niczym nowym, to jednak termin ten związany jest bezpośrednio z fotowoltaiką. Słowo to wnosi powiew świeżości oraz stanowi świetny slogan reklamowy, a to skupia uwagę. I o to właśnie chodzi!

W przypadku systemu fotowoltaicznego zasada jest następująca. Choć produkujemy prąd, to musimy go „oddać” do sieci, z której wciąż go czerpiemy. Proces ten jest tak skonstruowany, aby w danej chwili odciążyć elektrownię o ilość energii uzyskanej ze słońca. I w tym właśnie momencie stajemy się producentami, ponieważ nasze własne panele przekształcają promienie słońca na prąd, który my dostarczamy do sieci, z której korzystają inni. A konsumentem nie przestajemy być, ponieważ wciąż korzystamy z prądu sieciowego.

prosument

Dla kogo panele fotowoltaiczne i bycie prosumentem?

Mitem, który bardzo mocno odbija się echem, jest ten, że montaż paneli każdemu się opłaca. Nie do końca tak jest. Na chwilę obecną koszt produkcji, a więc i zakupu systemu fotowoltaicznego dla domu, nie jest niski. Z tego powodu osoby, które płacą miesięcznie za prąd rachunki rzędu 150 złotych, powinny sobie odpuścić ten rodzaj inwestycji. Szczególnie kiedy trzeba by było wziąć na nią kredyt. Jeśli nasze rachunki miesięczne sięgają 150 zł, to branie kredytu, którego spłata miesięczna wynosi 200 zł, jest średnim pomysłem.

Dopiero kiedy miesięczne wydatki za prąd oscylują w granicy raty kredytu. Wówczas możemy myśleć o kupnie systemu fotowoltaicznego, ponieważ w miejsce rachunków mamy opłacany swój własny system domowej elektrowni słonecznej. Chyba że chcemy wesprzeć środowisko, które przedkładamy na pierwsze miejsce ponad oszczędności finansowe, i mamy pieniądze, by je wydać w trosce o zdrowie nas wszystkich.

prosument

Pamiętać należy również, że posiadanie paneli nie zwalnia nas ze wszystkich opłat. Wciąż, jako prosument, musimy między innymi pokrywać koszty przyłączenia do sieci, w formie miesięcznego abonamentu, uiszczane do firmy obsługującej nasz rejon. Należy także pamiętać, że jedynie 80% energii produkowanej przez nasz system, jest do naszej dyspozycji i rozliczanej przy rachunku.

Więc na wyprodukowane 100 kWh prądu, nie płacimy za zużycie energii do 80 kWh, a za każdą kolejną 1 kWh. A co z brakującymi 20%? Pozostałe 20% jest „odkładane” na okres zimowy, kiedy światła słonecznego jest mniej, a więc nasza instalacja mniej prądu generuje. Wówczas korzystamy z prądu sieciowego, wytwarzanego przez elektrownię, za który musimy płacić, ale dopiero po wyżej wciąż produkowanej energii oraz wcześniej „odłożonych” 20%.

Czyli jeśli wciąż zużywamy 80 kWh, ale nasza instalacja produkuje już tylko 30 kWh, a wcześniej kumulowało się nam 20 kWh, to my pokrywamy różnicę, czyli 30 kWh.

Warunki, jakie należy spełnić by być prosumentem

Oczywiście, musimy również pamiętać o pewnych wymogach, które musimy spełnić, jeśli chcemy uczestniczyć w tym procesie. Przede wszystkim musimy być właścicielami domu i działki, na której chcemy zamontować instalację. Po drugie nasz dach lub działka muszą spełniać odpowiednie wymogi.

Dach musi być na tyle wytrzymały, by znieść ciężar dodatkowej konstrukcji. A jeśli tak nie jest, to wówczas musimy wygospodarować miejsce na działce. Nie może być ono zacienione i musi pozwalać na swobodny montaż instalacji. Po trzecie, powinniśmy dopilnować wszystkich formalności, związanych z kredytem czy montażem instalacji. Właściwe firmy wykonają je za nas, jednak zawsze warto dopilnować wszystkich szczegółów, aby nie mieć później nieprzyjemności.

Autor: Arkadiusz Malanowski