Kup panele fotowoltaiczne i czerp energię ze słońca!

panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika – czy ma to sens?

Idea przyświecająca fotowoltaice pomogła wytworzyć panele fotowoltaiczne. Ku odnawialnym źródłom kierują ludzi trzy istotne kwestie.

Pierwszą są koszty. Chodzi o to, żeby minimalizować koszty przy maksymalizacji zysku. Raz postawiona elektrownia wiatrowa czy elektrownia słoneczna generuje w dłuższej perspektywie energię elektryczną o wiele niższym kosztem i nakładem sił. Ważne są również oszczędności własne gospodarstw domowych czy firm, które samodzielnie produkując energię. W ten sposób nie tylko wspierają cały system, ale również notują spore oszczędności w swoich własnych budżetach.

Drugą sprawą jest fakt, że źródła tradycyjne kiedyś się skończą. Za to wiatr, woda, promienie słońca, będą z nami nieprzerwanie. Więc nie musimy się martwić, że kiedyś ich zabraknie.

Trzecią niezwykle istotną kwestią jest fakt, że uzyskana w toku „pracy” wody, słońca czy wiatru, energia jest czysta i nie zatruwa środowiska. Gdyby każde gospodarstwo domowe korzystało z rozwiązania takiego jak panele słoneczne, wówczas elektrownie pracowałyby na mniejszych obrotach, zużywając mniej węgla, a do atmosfery ulatywałoby mniej dwutlenku węgla. A docelowo można by było całkowicie zrezygnować z węgla.

panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne a CO2

Przeciwnicy paneli fotowoltaicznych bardzo często zarzucają tej technologii, że stanowi ona pozorną formę dbania o powietrze. Ich zdaniem produkcja paneli emituje więcej dwutlenku węgla do atmosfery, niż same panele redukują. Nic bardziej mylnego. Produkcja paneli słonecznych nie jest pyrrusowym zwycięstwem ani fikcją marketingową, a stanowi poważny krok w dbaniu o środowisko.

Proces produkcji paneli fotowoltaicznych pozwalających uzyskać 1000 kWh energii na rok, wraz z ich funkcjonowaniem, a na końcu utylizacją, generuje przez 25 lat 1125 ton CO2 do atmosfery. W tym samym czasie, aby uzyskać w ciągu 25 lat tę samą ilość energii z węgla, do atmosfery musimy oddać blisko 25 ton CO2.

W celu zapoznania się z wyliczeniami polecamy kliknąć link. Nietrudno więc zauważyć, że panele słoneczne ponad dwudziestokrotnie redukują ilość zanieczyszczeń powietrza dwutlenkiem węgla, w stosunku do tradycyjnych elektrowni węglowych.

panele fotowoltaiczne

Budowa i działanie systemów fotowoltaicznych.

Proces tworzenia paneli słonecznych stale ulega usprawnieniu i wdrażane są kolejne rozwiązania. Mają one uczynić je bardziej wydajnymi i odpornymi na warunki atmosferyczne. A także trwalszymi, jeśli chodzi o proces eksploatacji i jego długość, przy zachowaniu jak najwyższej efektywności. Nie wchodząc w szczegóły, należy pamiętać, że na system fotowoltaiczny składają się panele fotowoltaiczne, zbudowane z kolei z ogniw fotowoltaicznych.

Ogniwo fotowoltaiczne zbudowane jest na bazie płytki krzemowej, którego zadaniem jest zamiana fotonu padającego na jego powierzchnię w energię elektryczną. W ten sposób wytworzony zostaje prąd stały, który trafia do falownika. Ten przekształca go na prąd zmienny, dokładnie taki jaki mamy w gniazdku. Następnie tak wytworzona energia trafia do sieci. Wcześniej przechodzi przez licznik dwukierunkowy, którego zadaniem jest mierzyć ilość energii zużytej oraz wyprodukowanej przez prosumenta.

Autor: Arkadiusz Malanowski