Jak właściwie urządzić przestrzeń bez barier?

projekt przestrzeni bez barier

Przestrzeń bez barier, czym jest?

Kiedy jesteśmy młodzi, w pełni sił i sprawni fizycznie. Nie mamy problemu z wchodzeniem po schodach czy przekraczania wysokiego progu. Szafki kuchenne, półki w pokoju czy pawlacz w przedpokoju mogą znajdować się nawet przy samym suficie. Dzięki temu w razie potrzeby poradzimy sobie z sięganiem rzeczy. Osoby niepełnosprawne czy schorowane, będące w sędziwym wieku, już tak łatwo nie mają. Dlatego podczas urządzania wnętrz, trzeba znaleźć rozwiązania dla wszystkich domowników. Wówczas w razie potrzeby, będą mogli sobie zawsze poradzić bez niczyjej pomocy. Przestrzeń bez barier to po prostu miejsce pełne udogodnień dla osób z trudnościami w poruszaniu się.

przestrzeń bez barier

Blaty, szafki, poręcze

Kuchnię powinniśmy tak urządzić, żeby każdy mógł się po niej poruszać i korzystać z wyposażenia. Pomieszczenie musimy dostosować do ograniczeń danej osoby. Należy odpowiednio zaprojektować i rozlokować meble. Dzięki temu przygotowywanie posiłków oraz zmywanie po nim nie stanowiły problemu. Szafki zawieśmy na takiej wysokości, aby można z łatwością sięgać naczynia i produkty.

Podobna zasada dotyczy łazienki. Wannę warto wyposażyć w uchwyty i specjalne siedzisko. Można zastąpić ją odpowiednio przygotowaną kabiną prysznicową z poręczami i specjalnym krzesłem. Uchwyty należy zamontować w każdym możliwym miejscu, tak aby ułatwić korzystanie z wielu części łazienki, w tym umywalki i WC. Zaaranżowanie przestrzeni jest konieczne, by każdy z domowników w sposób bezpieczny i wygodny mógł samodzielnie użytkować wnętrza.

 

Wygodne otwieranie okien, drzwi i poruszanie się

Z okien i drzwi każdy powinien korzystać w sposób komfortowy. Osoby niepełnosprawne muszą mieć możliwość otwierania i zamykania ich z pozycji siedzącej. Klamki w oknach powinny mieć wygodne uchwyty. Dobrze jest zamontować drzwi przesuwne w miarę możliwości w cały domu, również na taras czy balkon. Warto zadbać o to, by w przejściach nie było progów. Domownicy muszą wykonywać codzienne czynności bez utrudnień i wysiłku, pomyślmy więc o rozwiązaniach zautomatyzowanych i sterowanych zdalnie. W domu jednorodzinnym warto rozważyć montaż windy przy schodach, by ułatwić funkcjonowanie osobie mającej problem z poruszaniem się, nie tylko na wózku inwalidzkim. Zamontujmy także uchwyty oraz barierki ułatwiające chodzenie i utrzymanie równowagi.

projekt przestrzeni bez barier

Monitoring dla domu

W domu czy mieszkaniu powinien być zamontowany alarm, by reagował nie tylko na próbę włamania, ale także na dym i ulatnianie się gazu. Osoba starsza czy niepełnosprawna musi być bezpieczna, a w razie zagrożenia uzyskać pomoc. System powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Jest duży wybór na rynku różnego rodzaju urządzeń, więc z zakupem nie ma problemu. Jeśli jest konieczność, można zainstalować monitoring połączony z aplikacją na smartfonie. Pozwala on sprawdzać, co dzieje się na posesji oraz podjąć natychmiastowe działania. Kupno kamery, która pozwala na komunikację dwukierunkową to wydatek kilkuset złotych, ale jest to inwestycja warta kupna.