Jakie właściwości ma skrystalizowany miód pszczeli?

miód skrystalizowany

Miód pszczeli ma właściwości zdrowotne i dlatego powinniśmy go spożywać regularnie. Jest naturalnym produktem powstającym ze spadzi lub nektaru kwiatowego. Pszczoły zbierają sok i zanoszą do ula, gdzie jest gromadzony w komórkach plastra. Owady ciężko pracują, by odparować wodę i usunąć wilgoć, w celu jego zagęszczenia. Miód dojrzewa nie tylko przez usunięcie wody, ale poprzez wprowadzenie enzymów trawiennych, które korzystnie działają na nasz organizm. Przy dużej wilgotności powietrza, w miodzie jest dużo wody, więc jest on bardziej płynny.

miód pszczeli

Nie zdajemy sobie sprawy, jak pszczoły muszą się napracować, żebyśmy mogli spożywać miód. Produkują go na własne potrzeby, ponieważ jest to ich pokarm. Są bardzo pracowite (stąd popularne powiedzenie) i przez cały sezon gromadzą oraz przerabiają nektar, z którego my ludzie później korzystamy. Ich rola jest nie do przecenienia, bo przy okazji swojej pracy zapylają kwiaty, co wpływa korzystnie na ich kwitnienie.

Czy miód skrystalizowany jest dobry?

Krystalizacja miodu jest naturalnym procesem. Następuje niekiedy po kilkunastu dniach od zebrania przez pszczelarza. Za przyczynę uznaje się zawartość glukozy w produkcie. Miód z większą ilością fruktozy, jak np. akacjowy, pozostaje płynny przez długi okres. Zgęstniały produkt ma taką samą wartość, co lejący, więc można go spożywać bez żadnych obaw o jego jakość.  Prawdziwy i naturalny pszczeli miód powinien zgęstnieć po pewnym czasie. Jeśli tak się nie stanie, jest podrobiony. Nawet akacjowy po pół roku się krystalizuje. Proces zależy od wielu czynników: rodzaju, czasu zbioru, zawartości glukozy oraz fruktozy.  Panuje błędne przekonanie, że prawdziwy miód zawsze pozostaje płynny, a tak nie jest. Gdy będzie zbyt gęsty, możemy go rozpuścić, wkładając słoik do garnka z gorącą wodą.

cudowne właściwości miodu

Jaki miód wybrać?

Jest wiele rodzajów miodu, dzięki czemu możemy wybrać taki, który nam najbardziej smakuje. Na co pomaga ten naturalny produkt i dlaczego jest tak cenny dla zdrowia? Wspomaga leczenie wielu chorób i dolegliwości. Zalecany jest dla zdrowia nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jaki miód można spotkać i na co pomaga?

  • Wrzosowy – stany zapalne jelit, żołądka, gardła i jamy ustnej oraz nerki i drogi moczowe,
  • Wielokwiatowy – serce, naczynia krwionośne, stany alergiczne i osłabienie fizyczne,
  • Akacjowy – przeziębienia, zaburzenia przewodu pokarmowego i nerki,
  • Rzepakowy – przeziębienia, stany zapalne dróg oddechowych, serce, wątrobę,
  • Lipowy – serce, układ krążenia i nerwowy, drogi oddechowe: górne i dolne,
  • Spadziowy z drzew iglastych – zaparcia, biegunki, dolne drogi oddechowe, działa leczniczo na choroby serca i naczyniowe,
  • Spadziowy z drzew liściastych – wątrobę, jelita, przewód pokarmowy, nerki i drogi moczowe,
  • Nektarowo- spadziowy – trawienie, wyczerpanie fizyczne i psychiczne, serce oraz układ krążenia,
  • Gryczany – miażdżycę, układ krążenia, odtruwanie wątroby, niedokrwistość wynikającą z braku żelaza.

Można jeść go w czystej postaci lub rozpuścić w letniej wodzie. Aby jednak miód pomagał, trzeba go regularnie stosować. Najlepiej spożywać go na czczo i wieczorem, w umiarkowanych ilościach. Przed nami okres zimowy, czas przeziębień i wirusów, więc warto zaopatrzyć się w miód, podając również dzieciom.